רכשתם דירה להשקעה? – איך להישמר מדייר בעייתי?

רכשתם דירה להשקעה? – כיצד תוכלו להישמר ולהיות מוגנים מפני דיירים בעייתיים?

בעקבות העליות הפתאומיות במחירי הדירות בעשור האחרון, כאשר מחירי הנדל"ן כפלו את עצמם בממוצע, נראה שחייהם של המשקיעים בנדל"ן נקרעים. שווי הדירות שלהם עולה משנה לשנה, וההון העצמי שלהם מתרחב ללא מאמץ נוסף, עם התמודדות מול קשיים נוספים. כלומר, יש יותר ביקוש מאשר היצע, ומצב זה גורם להיות יותר דיירים שמחפשים דירה להשכרה מאשר בעלי נכסים שמחפשים שוכרים. אז איך זה פועל? בקנה אחד, בעלי הדירות מפרסמים אותן, השוכרים מתגייסים, ומבינים למי להשכיר דירה לפי מראה חיצוני נחמד, עבודה מסודרת, ומבטיחים. מתכנסים פעם בשנה לחידוש חוזה, או פעמיים אם יש נזילה או בעיה בדירה. בינתיים, השעון ממשיך לטפוח, ואלפי ש"ח נכנסים לחשבון הבנק של בעל הנכס כל חודש. אז איפה הבעיה בהיות בעל דירה מושכרת? נשמע כמו חלום נכון?

אולם, יש מקרים שהדיירים אינם האנשים שציפינו להם, ולעיתים ניכרות שגיאות בתעודות הזהות שהם מציגים, ולכן אין לנו מושג מי בדיוק נכנס אלינו לדירה או שהם נכנסים באיחור רב.

אף על פי שתהליך זה הוא תהליך יקר ומעייף. בראש ובראשונה, בעל הדירה לא יכול להתעלם מהדיירים שלו בגלל הביטחונות שהם מחייבים אותו לשלם כדי להגן עליו מפגיעה אפשרית בתשלומי השכירות ובנכס. אך כשהוא יגיע לביצוע של הביטחונות הללו, הוא יגלה שהם לא תמיד יכולים לספק לו הגנה מול דיירים בעייתיים. לדוגמה, אם יש בעיה עם הדייר והוא לא מתכוון לשתף פעולה, בעל הדירה נאלץ להגיש תביעה בבית המשפט. התהליך יכול לקחת חצי שנה או יותר, ואף לא נתן לו יודע שבסוף הדייר ישלם לו עבור כל החודשים שהתקיים בדירה מבלי לשלם.

בנוסף, התהליך עצמו הוא יקר. עורך דין יכול לעלות כ-10,000 ש"ח לטיפול בכך. גם הפינוי של הדייר משמש תוספת כספית. יש לשלם להוצאה לפועל, להחליף מנעולים, לשלם לחברת הובלות להעביר את הציוד למחסן, ולפתע אנחנו מגלים שכבר חצייתי את הסכום של 20,000 ש"ח. לא מעט בעלי הדירות הגיעו למצב שהדייר אינו מסוגל לשלם להם, והם אינם מסוגלים להתמודד כלכלית עם זאת או חוששים שהדייר עשוי לגרום לנקמה.

דילוג לתוכן