זלנסקי מגיב על המרד הצבאי ברוסיה

ראש ממשלת אוקראינה זלנסקי מגיב על המרד הצבאי ברוסיה ואומר שיש שם המון כאוס שכבר לא ניתן להסתיר. מנגד, דובר הקרמלין מגיב לשמועות שפוטין עזב את מוסקבה כי זה לא נכון ושפוטין עובד כרגיל מהקרמלין. אך מצד אוקראינה טוענים כי מוסקבה נערכת לקראת מצור, זאת לאחר שנראו כוחות צבאיים של הרוסים עוברים מהגבול של רוסיה לכיוון הבירה.

ועתה, סיכום מעודכן על המלחמה של רוסיה באוקראינה במטרה לספח אותה לרוסיה:

מלחמה באוקראינה ורוסיה החלה בפברואר 2014, לאחר שרוסיה הכבידה את השלטון בחסנון קרימיה והפכה אותה לחלק ממוסדר שלה. מאז כך, פעילות צבאית רוסית נרחבת באוקראינה החלה בכדי לתמוך בפרות-רוסים ולקדם את המיליציות הנפרסות בכפרים הסלובניים בצפון ומזרח האוקראיני.

הסכסוך הוא התוצאה של מרדף לשליטה במזוודה ובזכויות העם הרוסי הפרות-אוקראיני שבאזורי דוןבס ולוגנסק. המצב התעורר לאחר ההכרזה על עצמאות אוקראינה בשנת 1991, שהביאה לגידול של הזהות הלאומית האוקראינית ולקימת המדינה כנפרדת ממחוזי האים.

המלחמה נעשתה בדרך כלל באמצעות התקפות ארטילריה וטנקים, כאשר רוסיה תומכת במיליציות הפרות-רוסית עם ספק לשירות צבאי, אמצעי טיס, ותמיכה לוגיסטית. הצבא האוקראיני, מצידו, מגיב בהתקפות ובתהליכים גורילה במטרה להתעצם בפני כוח התוקפן הרוסי.

המלחמה הובילה לסכסוך בין רוסיה ומערב המערב. מזרח ושדרות המערב מספקים תמיכה צבאית, כלכלית ולוגיסטית לאוקראינה, תוך כדי הדגשה על הגורמים האזרחיים והפוליטיים שמגרים את הסכסוך. בינואר 2022, רוסיה הפעילה מבצע צבאי מסיבי בשטחים האוקראיניים, כולל תקיפות ביטחון וטיסות על צוקים אוקראיניים.

במקרה של משטר אוקראיני רקע רחב, הרבה אדמות מצידי אוקראינה הפכו לחברתי ופוליטי במטרה לצאת מהצבא הרוסי המתחזק. העימותים הובילו למלחמה בולטת, אובדן נוסעים משני הצדדים, והרס רב במבנים ותשתיות. כמו כן, נפגעה גם הכלכלה המקומית והיא מתמוטטת באופן מוחץ. כיום, מתנהלות השאלות על הסיומת של הסכסוך ועל דרכים אפשריות לשוב לשלום ויציבות באזור. עם זאת, סולם האלימות והמתיחות בין הצדדים מצטמצם וסביר להניח כי תהליך של מו"מ והסדרה יכולה למובן כלשהו אירועים אשר יתנהלו להחלטה אפשרית בפני רוסיה להסיר את כוחותיה ממזרח אוקראינה.

 

דילוג לתוכן