אוקראינה מאשימה את רוסיה בהפצצת סכר נובה קחובקה

פינוי 17,000 תושבים בעקבות הפצצת סכר נובה קחובקה

אחרי הפיצוץ המחריד שהתרחש בסכר נובה קחובקה במחוז חרסון שבדרום אוקראינה, עשרות יישובים הצפו במים הגועשים שפרצו מנהר הדנייפר, ובשל כך נאלצו להתפנות. מדובר בקהלות תושבות שמתגוררות על גדות הנהר, והם נאלצים לעזוב את בתיהם ולחפש מקום מחסה במקומות גבוהים יותר.

הסכר בסכר נובה קחובקה נפגע מפיצוץ עז בעקבותו התרסק ונפתח. תזוזת המים הגדולה גרמה לשפך עצום של מים למורד הנהר. 17,000 תושבים פונו מבתיהם אשר נמצאים ביישובים הסמוכים. עד כה, אין דיווחים על קורבנות בתוצאת ההצפות, אך נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, מתייחס לאירוע כאסון הומניטרי ואקולוגי, וחושש למצוקה שתגרום לאסון ולמותם של תושבים רבים.

המצב מורכב עוד יותר בגלל החשש של הרוסים מהכוחות האוקראינים שנמצאים מול העיר חרסון, על גדה המערבית של נהר הדנייפר. הרוסים חוששים שהכוחות האוקראינים יחצו את הנהר ויתקפו את מערכת המגננה הגדולה שהם הקימו בגדה המזרחית של הדנייפר. על פי הסיכון הזה, ניתן להניח כי הרוסים אחראים לפיצוצו של הסכר, וזאת על מנת לחסום את התקפת הנגד המרשימה שהתפתחה על ידי האוקראינים לפני מספר ימים.

הפיצוץ וההצפות במחוז חרסון הביאו למצב מאוד דחוק, עם סיכון רב לחיים האנושיים ולסביבה. מדובר בסיפור שמעיד על המתיחות הגבוהה בין המדינות השכנות והתקוממות הסכסוך הגאוגרפי והמדיני באזור. יחד עם זאת, המקרה מדגים את חשיבות תהליכי השלום והדיאלוג בין המדינות על מנת למנוע אסונות דומים בעתיד.

דילוג לתוכן