המהפכה המשפטית

בעקבות הדרמה בבחירות לוועדה לבחירת שופטים, התקיימו ברחבי הארץ מוקדים של הפגנות נגד המהפכה המשפטית. מובילי המחאה דורשים מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפטר את לוין עקב השפעתו הישירה על הכלכלה ולהתחיל מחדש את העסקה בוועדת החוקה של הכנסת.

לעומת זאת, הודע כי דיון בנושא חקיקת צמצום עילת הסבירות בבית המשפט העליון הועבר ליום רביעי, כתוצאה מפיגוע הקשה שאירע היום בכניסה ליישוב עלי ובו נרצחו ארבעה ישראלים.

במהלך ישיבה עם ראשי מפלגות הקואליציה, נתניהו החליט לקדם את חקיקת המהפכה המשפטית, גם בלעדי הסכמות עם האופוזיציה. חקיקת צמצום עילת הסבירות תועבר בחודש הקרוב. ועדת החוקה של הכנסת תתכנס ביום רביעי הקרוב על מנת להתחיל בקידום החקיקה המתאימה. צמצום או ביטול עילת הסבירות יתבצעו על ידי חקיקה, כך שיושב ראש ש"ס אריה דרעי יוכל לחזור לתפקידו המקורי בממשלה הנוכחית.

בנוסף, הוחלט לקדם במושב הבא של הכנסת את השינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים כך שיהיה איזון בין שני הצדדים ושלא יהיה לו יתרון בלתי הוגן בליבוש המשמעותי. הקואליציה מתכוונת להציע שינויים בהצעת החוק להרכב הוועדה, שנתקבלה בקריאה שנייה ושלישית בכנס הקודם של הכנסת, ולערוך בהם תיקונים כך שהוועדה תהיה מאוזנת ומשקפת את שני הצדדים.

דילוג לתוכן